| Form | Rod |
| Material | Aluminium |
| Length | 24in |
| Rod Diameter | 3 1/2in |
| Material Grade | HE30TF |
| Tensile Strength | 270 N/mm² |
| Hardness | 95 HB |
| Suitability | Automotive Parts, Fasteners, Fittings, Repetition Machining Parts |
| Thermal Conductivity | 180W/mK |
| Density | 2.7g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.