| Form | Flat Bar |
| Material | Aluminium |
| Length | 24in |
| Width | 2in |
| Material Grade | HE30TF |
| Height | 1/8in |
| Hardness | 95 HB |
| Suitability | Bridges, Cranes, Highly Stressed Applications, Transport Applications, Trusses |
| Thermal Conductivity | 180W/mK |
| Density | 2.7g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.