| Roller Length | 300mm |
| Roller Diameter | 50mm |
| Tube Material | Zinc Plated Steel |
| Spindle Size | 12mm |
| Inside Frame Width | 310mm |
| Load Capacity | 2000N |
| Spindle Shape | Round |
| Fixing Type | Female Threaded |
| Spindle Material | Steel |
| Maximum Conveying Speed | 2m/s |
| Weight Class | Heavy Duty |
| Overall Length | 310mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.