| Ball Diameter | 44.45mm |
| Mounting Type | Circular Flange |
| Maximum Load | 450kg |
| Load Ball Material | Stainless Steel |
| Working Height of Ball | 19mm |
| Small Ball Material | Stainless Steel |
| Case Material | Steel |
| Flange Diameter | 75mm |
| Stud Length | 34.7mm |
| Flange Length | 10.5mm |
| Flange Width | 10.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.