| Ball Diameter | 30.162mm |
| Mounting Type | Circular Flange |
| Maximum Load | 15kg |
| Load Ball Material | PA66 |
| Working Height of Ball | 13.6mm |
| Small Ball Material | Steel |
| Case Material | Steel |
| Flange Diameter | 55mm |
| Stud Length | 23.4mm |
| Flange Length | 8.2mm |
| Flange Width | 8.2mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.