| Wheel Diameter | 160mm |
| Wheel Width | 50mm |
| Bore Diameter | 20mm |
| Tyre Type | Solid |
| Load Capacity | 600kg |
| Tyre Material | Polyurethane |
| Hub Material | Die Cast Aluminium |
| Features | Abrasion Resistant, High Load Capacity, Laceration Resistant, Non-Marking |
| Hub Bearing Type | Roller Bearing |
| Hub Diameter | 55mm |
| Bore Length | 60mm |
| Colour | Grey, Orange |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.