| Wheel Diameter | 96mm |
| Load Capacity | 1500kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 132mm |
| Wheel Width | 56mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Nylon |
| Fixing Centres | 70 x 70mm |
| Fixing Plate Dimensions | 100 x 100mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 13mm |
| Weight Class | Heavy Duty |
| Hub Bearing Type | Ball Bearing |
| Hub Material | Nylon |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.