| Wheel Diameter | 100mm |
| Load Capacity | 110kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 160mm |
| Wheel Width | 30mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Rubber |
| Fixing Centres | 58 x 58mm |
| Fixing Plate Dimensions | 73 x 73mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 6.5mm |
| Weight Class | Heavy Duty |
| Hub Bearing Type | Roller Bearing |
| Hub Material | Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.