| Wheel Diameter | 75mm |
| Load Capacity | 90kg |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 95mm |
| Wheel Width | 32mm |
| Rotation | Fixed |
| Tyre Material | Rubber |
| Fixing Centres | 83 x 35mm |
| Fixing Plate Dimensions | 102 x 64mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 8mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Plain Bore |
| Hub Material | Nylon |
| Hub Bearing Type | Plain Bore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.