| Wheel Diameter | 150mm |
| Load Capacity | 200kg |
| Mounting Type | Bolt Hole |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 181mm |
| Wheel Width | 40mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Rubber |
| Fixing Centres | 80 x 105mm |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Fixing Plate Dimensions | 110 x 135mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 10mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Roller Bearing |
| Hub Material | Polyamide |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.