| Wheel Diameter | 80mm |
| Load Capacity | 80kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 80mm |
| Wheel Width | 30mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Polychoc |
| Fixing Centres | 80 x 60mm |
| Housing Material | Galvanised Steel |
| Fixing Plate Dimensions | 105 x 80mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 9mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Plain Bore |
| Hub Material | Polychoc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.