| Wheel Diameter | 50mm |
| Load Capacity | 40kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 72mm |
| Wheel Width | 18mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Rubber |
| Fixing Centres | 37.5 x 34mm |
| Housing Material | Galvanised Steel |
| Fixing Plate Dimensions | 50 x 50mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 6.5mm |
| Weight Class | Light Duty |
| Hub Bearing Type | Plain Bore |
| Hub Material | Polypropylene |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.