| Anti Vibration Mount Type | Male to Female Bobbin |
| Thread Size | M8 |
| Diameter | 40mm |
| Overall Height | 20mm |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 69.52kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 45 Shore A |
| Shearing Load | 17kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.