| Anti Vibration Mount Type | Engine Mount |
| Thread Size | M8 |
| Diameter | 36mm |
| Foot Height | 36mm |
| Overall Height | 54mm |
| Static Load Capacity | 65kg |
| Material | Natural Rubber |
| Mounting Type | Screw-in |
| Compression Load | 65kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | AMV |
| Compression Deflection | 3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.