| Thread Size | M6 |
| Diameter | 64mm |
| Foot Height | 20mm |
| Overall Height | 20mm |
| Static Load Capacity | 3.5kg |
| Material | Rubber |
| Compression Load | 3.5kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | SCM |
| Compression Deflection | 1.1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.