| Anti Vibration Mount Type | Bump Stop |
| Thread Size | M6 |
| Diameter | 20mm |
| Overall Height | 24mm |
| Static Load Capacity | 45kg |
| Material | Rubber |
| Type | Parabolic Buffer |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Series | DP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.