| Anti Vibration Mount Type | Female Buffer Foot |
| Thread Size | M2.5 |
| Diameter | 6mm |
| Overall Height | 8mm |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 4.7kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 50 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Shearing Load | 1.54kg |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Series | AV Type C |
| Compression Deflection | 0.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.