| Anti Vibration Mount Type | Female Buffer Foot |
| Thread Size | M10 |
| Diameter | 50mm |
| Overall Height | 30mm |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 97.29kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 45 Shore A |
| Shearing Load | 29.15kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.