| Thread Size | M20 |
| Diameter | 170mm |
| Foot Height | 57mm |
| Overall Height | 167mm |
| Static Load Capacity | 1600kg |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 1600kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Foot Shape | Cylindrical |
| Shore Hardness | 70 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | FMM |
| Compression Deflection | 1.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.