| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Torque | 138Nm |
| Race Width | 16mm |
| Series | 6206 |
| Over-running Speed | 4200rpm |
| Dynamic Load Rating | 11.7kN |
| Static Load Rating | 6.45kN |
| Keyway | Inner and Outer Race |
| Drag Torque | 4.4Ncm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.