| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Roller Bearing Type | Cylindrical |
| Race Width | 19mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 17.6kN |
| Dynamic Load Rating | 16.8kN |
| Limiting Speed | 5000rpm |
| Fatigue Limit Load | 2kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.