| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 43.2mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 30mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 32.5kN |
| Dynamic Load Rating | 19kN |
| Limiting Speed | 5500rpm |
| Reference Speed | 6300rpm |
| Fatigue Limit Load | 4kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.