| Inside Diameter | 12mm |
| Outside Diameter | 24mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 17.5mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 1.92 (Axial) kN, 9.65 (Radial) kN |
| Cage Material | Steel |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 2.07 (Axial) kN, 8.09 (Radial) kN |
| Limiting Speed | 26000rpm |
| Reference Speed | 22000rpm |
| Fatigue Limit Load | 0.083 (Axial) kN, 1.14 (Radial) kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.