| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 30mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 20mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 36.5kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 20.9kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 18000rpm |
| Reference Speed | 16000rpm |
| Fatigue Limit Load | 4.4kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.