| Inside Diameter | 14mm |
| Outside Diameter | 20mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 12mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 8.65kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 6.82kN |
| Limiting Speed | 17000rpm |
| Reference Speed | 15000rpm |
| Fatigue Limit Load | 0.98kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.