| Inside Diameter | 6mm |
| Outside Diameter | 10mm |
| Roller Bearing Type | Drawn Cup Needle |
| Race Width | 8mm |
| Bore Type | Through Bore |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 1.73kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 2.01kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 20000rpm |
| Reference Speed | 20000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.