| Inside Diameter | 120mm |
| Outside Diameter | 215mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 76mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 980kN |
| Number of Rows | 1 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 750kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 3200rpm |
| Reference Speed | 2400rpm |
| Fatigue Limit Load | 98kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.