| Inside Diameter | 200mm |
| Outside Diameter | 280mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 54.18mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 950kN |
| Number of Rows | 1 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 588kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 2000rpm |
| Reference Speed | 1700rpm |
| Fatigue Limit Load | 88kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.