| Inside Diameter | 190mm |
| Outside Diameter | 260mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 47.85mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 765kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 443kN |
| Limiting Speed | 2200rpm |
| Reference Speed | 1800rpm |
| Fatigue Limit Load | 72kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.