| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 85mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 24.75mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 98kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 98.7kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 8000rpm |
| Reference Speed | 6300rpm |
| Fatigue Limit Load | 11kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.