| Inside Diameter | 28mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 16mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Metal |
| Static Load Rating | 38kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 39kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 13000rpm |
| Reference Speed | 10000rpm |
| Fatigue Limit Load | 4kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.