| Inside Diameter | 22mm |
| Outside Diameter | 44mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 15mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 29kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 30.9kN |
| End Type | Sealed |
| Limiting Speed | 15000rpm |
| Reference Speed | 13000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.