| Inside Diameter | 65mm |
| Outside Diameter | 120mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 24.75mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 134kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 141kN |
| Limiting Speed | 5600rpm |
| Reference Speed | 4500rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.