| Inside Diameter | 100mm |
| Outside Diameter | 210mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 43mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 2500kN |
| Number of Rows | 1 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 980kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 3000rpm |
| Reference Speed | 1700rpm |
| Fatigue Limit Load | 275kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.