| Inside Diameter | 170mm |
| Outside Diameter | 280mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 42.2mm |
| Bore Type | Tapered |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 3550kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 1200kN |
| Limiting Speed | 2200rpm |
| Reference Speed | 1300rpm |
| Fatigue Limit Load | 365kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.