| Outside Diameter | 280mm |
| Roller Bearing Type | Spherical Roller Thrust Bearing |
| Race Width | 30mm |
| Static Load Rating | 2650kN |
| Dynamic Load Rating | 656kN |
| Limiting Speed | 2200rpm |
| Reference Speed | 1400rpm |
| Fatigue Limit Load | 285kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.