| Inside Diameter | 130mm |
| Outside Diameter | 230mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 80mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 1060kN |
| Number of Rows | 2 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 826kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 2600rpm |
| Reference Speed | 1900rpm |
| Fatigue Limit Load | 104kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.