| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 52mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 18mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Metal |
| Static Load Rating | 44kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 2 |
| Dynamic Load Rating | 49.9kN |
| Limiting Speed | 17000rpm |
| Reference Speed | 13000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.