| Inside Diameter | 50mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 20mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 88kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 75.1kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 8000rpm |
| Reference Speed | 6300rpm |
| Fatigue Limit Load | 9.65kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.