| Inside Diameter | 4mm |
| Outside Diameter | 8mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 8mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 1.37kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 1.76kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 26000rpm |
| Reference Speed | 22000rpm |
| Fatigue Limit Load | 0.14kN |
| Maximum Speed - Grease | 26000rpm |
| Maximum Speed - Oil | 38000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.