| Inside Diameter | 35mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 18mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 54kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 52.3kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 10000rpm |
| Reference Speed | 8500rpm |
| Fatigue Limit Load | 5.85kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.