| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 42mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 14.25mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 20kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 27.7kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 18000rpm |
| Reference Speed | 15000rpm |
| Fatigue Limit Load | 2.08kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.