| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 23mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 11200 (Axial) N, 35500 (Radial) N |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 28500 (Radial) N, 5900 (Axial) N |
| End Type | Open |
| Fatigue Limit Load | 510 (Axial) N, 6600 (Radial) N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.