| Inside Diameter | 25mm |
| Outside Diameter | 38mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 30mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 57000N |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 37000N |
| End Type | Open |
| Fatigue Limit Load | 10700N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.