| Inside Diameter | 25mm |
| Bearing Unit Type | Pillow Block |
| Material | Stainless Steel |
| Centre Height | 36.5mm |
| Mount Hole Size | M10 |
| Length | 76.2mm |
| Depth | 39.5mm |
| Overall Height | 73.5mm |
| Mount Hole Centre-to-Centre | 50.8mm |
| For Use With | SKF Food Line Y-Housings and Y-Bearing Units |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.