| Inside Diameter | 55mm |
| Bearing Unit Type | Locating Ring Accessory |
| Material | Cast Iron |
| Centre Height | 70mm |
| Mount Hole Size | 16mm |
| Length | 255mm |
| Depth | 95mm |
| Overall Height | 128mm |
| Mount Hole Centre-to-Centre | 210mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.