| Inside Diameter | 38.09mm |
| Bearing Unit Type | Pillow Block |
| Material | Cast Iron |
| Centre Height | 49.2mm |
| Mount Hole Size | 21/32 in |
| Length | 7-1/4in |
| Depth | 1.937in |
| Overall Height | 97.6mm |
| Mount Hole Centre-to-Centre | 137mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.