| Roller Diameter | 35mm |
| Roller Length | 18mm |
| Type | Stud |
| Bore Size | 16mm |
| Static Load Rating | 19300N |
| Dynamic Load Rating | 12300N |
| Ring Slide & Track System Bearing Type | Concentric |
| Material | Steel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.