| Inside Diameter | 50mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Race Width | 23mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Both Sides Sealed |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 15.6kN |
| Dynamic Load Rating | 21.6kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 3 Medium |
| Partial Bearing Code | 63010 |
| Model Number p | 630102RS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.