| Inside Diameter | 45mm |
| Outside Diameter | 68mm |
| Race Width | 12mm |
| Ball Bearing Type | Single Row Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing Arrangement | Non Contact Seals On Both Sides |
| Bearing Clearance | CN |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Static Load Rating | 10.8kN |
| Dynamic Load Rating | 14kN |
| Bore Type | Parallel |
| Bearing Series | 1 Extra Light Thrust |
| Partial Bearing Code | 61909 |
| Model Number p | 61909-2RZ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.